3D Hatchery - Druk 3D - Warszawa -

Blog 3DHatchery

Dorabianie kluczyWiele razy w naszych tekstach podkreślaliśmy, że druk 3D daje prawie nieograniczone możliwości, a co z nimi zrobimy to już tylko kwestia naszej fantazji.

Bardzo podobnie sprawę widzą badacze z University of Michigan, którzy w tym tygodniu odpalili darmową internetową platformę, która automatycznie przekształca zdjęcie zamka lub klucza w model trójwymiarowy. Tak przygotowany plik można następnie wydrukować zarówno z plastiku, nawet na najprostszej drukarce typu RepRap w technologii FDM, jak i z żywicy czy metalu.

1

Źródło: 3ders.org

Keysforge, bo o nim mowa, jest w stanie tworzyć skomplikowane modele nawet takich kluczy, których w sposób tradycyjny nie da się lub nie wolno dorabiać, albo nie ma do nich na rynku tzw. surówek.

Dostarczenie za darmo i w sposób nieograniczony tak potężnego narzędzia jest jednak ryzykowne – o ile przeciętny człowiek skorzysta z niego w celu dorobienia zagubionego klucza, tak obeznany z technologią złodziej, dysponując tylko naprędce wykonanymi zdjęciami, będzie mógł jeszcze szybciej, sprawniej i bez widocznych śladów wykonywać swój fach. Naukowcy zastrzegają, że udostepnienie platformy szerokiemu gronu odbiorców ma na celu uświadomienie zarówno społeczeństwa, jak i producentów zabezpieczeń, że w tej chwili nawet zamki z zastrzeżonym kształtem klucza nie są trudnym do złamania zabezpieczeniem, skoro praktycznie każdy posiadacz niskobudżetowej drukarki 3D może je „od tak” sforsować.

Samo „dorabianie” kluczy na drukarce 3D nie jest zjawiskiem nowym – od dłuższego czasu w internecie dostępne są edytowalne, parametryczne modele najpopularniejszych typów. Keysforge wyróżnia się jednak tym, że na bazie zarówno zdjęć jak i dodatkowych danych, jest w stanie stworzyć bardzo skomplikowane modele nawet nietypowych rozwiązań zabezpieczających. Jest to istotne o tyle, że potencjalnie, przy użyciu odpowiedniego sprzętu fotograficznego, zdjęcie klucza można zrobić z naprawdę dużej odległości, sięgającej nawet 60-ciu metrów. Szczególnie niebezpieczne jest to w systemach typu Master-Key, gdzie odpowiednio zmieniając parametry, można z klucza najniższego poziomu (np. dla sprzątaczki) otrzymać klucz najwyższego stopnia zabezpieczenia.

2

Źródło: 3ders.org

Naukowcy podkreślają, że przygotowali listę ostrzeżeń i zaleceń  dla firm produkujących zabezpieczenia, jednak przy odpowiedniej „pomysłowości” profesjonalistów z branży włamaniowej i tak są one do złamania. W ich ocenie opublikowanie Keyforge’a ma na celu uświadomienie konsumenta, że nawet najbezpieczniejszy system zamków, który w teorii uniemożliwia dorobienie dodatkowych kluczy nie koniecznie jest najlepszym sposobem obrony przed włamaniami. Z drugiej strony, dzięki tej platformie, producenci zabezpieczeń zostaną niejako zmuszeni do ulepszenia swoich projektów.

Słowem podsumowania, chyba nikt z nas nie chciałby poczuć się jak Fred w filmie „Chłopaki nie płaczą”. No bo jak to, „byle frajer może sobie ot tak tutaj wejść?

Źródło: 3ders.org


Opublikowano w Ciekawostki, Modelowanie | Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>