3D Hatchery - Druk 3D - Warszawa -

Blog 3DHatchery

Egzotyczne materiały do drukuDruk 3D to z pewnością technologia przyszłości, która cały czas się rozwija. I to zarówno w sferze technologii jak i materiałów z których można tworzyć nowe przedmioty. Firmy produkujące filamenty (materiały do druku w najpopularniejszej i najtańszej technologii FDM), co i rusz prześcigają się w nowych pomysłach.1
Kiedyś pisaliśmy o druku z materiału drewnopodobnego, ale to był dopiero początek. Niespełna 2 tygodnie po opublikowaniu naszego artykułu, Formfutura – jeden z producentów filamentów poszedł o krok dalej – poszerzył swoją ofertę o materiały imitujące drewno i posiadające różne odcienie. I tak do Kokosowego filamentu, który był już w ofercie został dodany Hebanowy oraz Oliwny. Oczywiście wszystkie materiały doskonale oddają charakterystykę drewna – przede wszystkim jego zapach.

Ruch Formfutury był odpowiedzią na nową ofertę innego potentata na tym rynku – ColorFabba, który wprowadził filament z włóknami drzewa bambusowego. Jak widać na zdjęciach, efekt po wydrukowaniu jest naprawdę imponujący. Wydruki są lekkie i bardzo wytrzymałe, tak jak drewno bambusowe.

bambooFill-3D-printing-filament

Odchodząc trochę od filemantów pochodzenia roślinnego, warto dodać, że Colorfabb ma w swojej ofercie również filamenty z domieszkami różnych metali. Figurka z brązu, mosiądzu czy miedzi? Żaden problem! Finalne wydruki po wypolerowaniu doskonale imitują te metale, a wagowo czterokrotnie przewyższają standardowe wydruki z PLA, więc po wzięciu do ręki sprawiają wrażenie jeszcze bardziej autentycznych. Na obrazku poniżej widzimy figurki wydrukowane z filamentu z miedzią (po lewo) i z brązem.

copperFill_3d-printing-filament-5

Jednak materiały pochodzenia roślinnego to nie tylko te drewnopodobne. Najnowszym materiałem do druku 3D jest filament… kawowy. Tak, to nie jest błąd. W pełni biodegradowalny, wytworzony z fusów i ziaren kawy materiał jest już dostępny na rynku. Charakteryzuje się ciemną barwą i fakturą na której można wyczuć fragmenty zmielonych ziaren.
coffee

Jak widać, wyobraźnia producentów nie zna granic. Ciekawe co wymyślą następnym razem :)


Opublikowano w Ciekawostki, Materiały | Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>