3D Hatchery - Druk 3D - Warszawa -

Blog 3DHatchery

Leki drukowane w 3DW ostatnich dniach po raz pierwszy w historii Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zezwolenie na produkcje tabletki pochodzącej z drukarki 3D. Decyzja była dużym zaskoczeniem, ponieważ wcześniej instytucja wydawała zgody na projekty związane z drukiem przestrzennym, ale dotyczące tylko urządzeń medycznych – a w szczególności protez.

2

Nowy lek – Spritam – został wyprodukowany przez Aprecia Pharmaceuticals. Firma zapowiedziała pracę nad wieloma produktami  opierającymi się o ich wiedzę dotyczącą druku 3D.

Na czym polega nowość? Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii podczas drukowania leku warstwy substancji czynnych mogą być układane znacznie dokładniej i w precyzyjniejszych dawkach. Dodatkowo tabletki – dzięki badaniom firmy – zostały zaprojektowane tak aby ich połykanie było jak najłatwiejsze.

Microsoft Word - Figures_1-5_edited

Możliwość drukowania oferuje potencjał tworzenia leków „na miarę”, dopasowanych do specjalnych potrzeb pacjentów, zamiast używania jednego produktu, który ma być dopasowany do każdego użytkownika. Może to oznaczać, że instytucje medyczne będą posiadały zdolność dopasowywania dawki leku dla pojedynczych pacjentów za pomocą prostego przestawienia oprogramowania przed drukiem.

Takie metody już w tej chwili okazują się bardzo przydatne w służbie zdrowia gdzie lekarze mogą tworzyć  idealnie pasujące implanty. Dentyści od pewnego czasu używają drukarek 3D do tworzenia replik szczęk i zębów.

Rozwiewając Wasze wątpliwości – tak, zostało udowodnione, że działanie leków drukowanych jest identyczne z lekami klasycznymi. :)


Opublikowano w Medycyna | Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>