3D Hatchery - Druk 3D - Warszawa -

Blog 3DHatchery

Pierwsza udana transplantacja wydrukowanego organu 

4

Źródło: 3ders.org

Tak, zgadza się. Tytuł brzmi nieprawdopodobnie, ale tym razem nie jest to żaden żart. Na razie nie przeprowadzono tej operacji na organizmie człowieka, a na myszy, jednak w dalszym ciągu jest to ogromny sukces naukowców i lekarzy. Tarczyca, bo o niej tu mowa, została wydrukowana już w marcu, jednak dopiero teraz uczeni mogli ogłosić sukces, ponieważ organ okazał się w pełni funkcjonalny. Może to być krok przełomowy w dziejach medycyny transplantacyjnej.

3

Źródło: 3ders.org

Vladimir Mironov, inżynier oraz dyrektor ds. naukowych w firmie zajmującej się łączeniem druku 3D z biotechnologią, mówi że tarczyca została wytypowana ze względu na to że jest to względnie prosty organ. Dzięki udanemu eksperymentowi, spodziewa się że w 2018 roku wydrukują nerkę, a rok później wątrobę!  Jednak już w chwili obecnej, udana transplantacja daje nadzieje na lepsze życie 665 milionom ludzi, którzy mają problemy z tarczycą.

1

Źródło: 3ders.org

Biodrukarka, którą używa się podczas tego rodzaju wydruków to maszyna, która porusza się w trzech wymiarach. Jest wyposażona w automatyczną strzykawką, z której nakładane są warstwy zawierające żywe komórki. Tarczyca dla myszy, została wydrukowana przy użyciu komórek macierzystych z jej tkanki tłuszczowej po to, żeby zapobiec ewentualnemu odrzuceniu przez organizm zwierzęcia. Jak mówi jeden z pracowników firmy, początkowo napotkali sporo problemów, jednak na koniec przedsięwzięcie okazało się sukcesem.

2

Źródło: 3ders.org

Pomimo tego, że ta dziedzina medycyny rozwija się odrobinę wolniej niż pozostałe związane z drukiem 3D, jak np. protezy czy implanty kości, nie oznacza to, że świat medycyny się nią nie interesuje. Wręcz przeciwnie – wiązane są z nią ogromne nadzieje ze względu na to, że w dłuższej perspektywie może ratować ludzkie życie. Pełna dokumentacja z badań zostanie opublikowana w nadchodzącym tygodniu. Jednak już teraz, naukowcy spodziewają się że w 2018 roku wydruk tarczycy będzie dostępny również w przypadku transplantacji u człowieka.

ŁK

Źródło: 3ders.org


Opublikowano w Ciekawostki, Medycyna, Pomoc | Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>