3D Hatchery - Druk 3D - Warszawa -

Blog 3DHatchery

Polska drukiem 3D stoi!Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale druk 3D w Polsce nie jest już dziedziną raczkującą. No może jeżeli chodzi o usługowy druk 3D to dalej jest on mało popularny, jednak w przypadku producentów drukarek ciężko powiedzieć że nie jest to rynek rozwinięty. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że występuję duża nadwyżka podaży jeżeli chodzi o maszyny w stosunku do realnego popytu na rodzimym rynku. Na szczęście, w tych czasach mały rynek lokalny nie jest większym problemem jeżeli ktoś rzeczywiście się czymś wyróżnia.

Zortrax-M200-3d-printer-kickstarter-completed-2

Źródło: centrumdruku3d.pl

Prawie każdy, chociaż trochę interesujący się tematem, kto myśli o eksportowej polskiej drukarce 3D myśli o Zortraxie. Maszyna, która powstała w Olsztynie, jest jedną z najlepszych na świecie wśród tych drukujących z termoplastów. Ale od początku. Pierwsze prace nad Zortraxem rozpoczęły się w 2011 roku i trwały  dwa lata. W 2013 firma przeprowadziła pierwszą polską udaną kampanię na Kickstarterze, walczyła o 100 tys USD, a otrzymała 80 tys USD więcej. Ze wszystkich zobowiązań wobec wspierających wywiązała się w terminie 6 miesięcy od zakończenia kampanii. Był to ogromny sukces i wróżył firmie bardzo dobrą przyszłość.

Nikt nie spodziewał się jednak tego, że już na początku 2014 Zortrax okażę się bohaterem wielkiej transakcji na rynku druku 3D. I tak oto w styczniu, gigant komputerowy, Dell ogłosił, że podpisał kontrakt z olsztyńską firmą na dostarczenie 5 000 urządzeń! Kwota transakcji była porównywalna z umowami, które podpisuje MakerBot – największy producent drukarek 3D na świecie.

zortrax_m200

Źródło: zortrax.pl

W tym samym roku firma wypuściła dwie transze obligacji, które pozwoliły jej pozyskać ponad 7 mln zł kapitału. Otworzyła również w Krakowie pierwszy w Polsce i jeden z pierwszy w Europie salon z drukarkami i filamentami oraz stworzyła ogromną sieć dystrybutorów na całym świecie. Co więcej, Zortrax został ogłoszony najlepszą drukarką 3D według użytkowników 3D Hubs, największej społeczności druku 3D na świecie. Kolejny rok to również pasmo sukcesów firmy, rozszerzyła swoje portfolio o dodatkową maszynę oraz wygrał przetarg, organizowany przez Agencję Rozwoju Mazowsza, na dostarczenie 180 urządzeń o wartości 2 mln zł.

Jak widać Zortrax wdarł się przebojem na światowy rynek druku 3D i ma na nim już mocno ugruntowaną pozycję. Na polskim rynku oczywiście też, jednak wygląda na to, że zaczyna mu rosnąć poważny konkurent. 3D Gence, bo o nich mowa, niedawno pozyskał potężnego udziałowca – Michała Sołowowa, jednego z najbogatszych Polaków, który przejął 49% udziałów w spółce. Może to być zapowiedź czegoś naprawdę dużego. Tym bardziej, że drukarki 3D Gence nie są anonimowe na świecie – wystąpiły m.in. w reklamie Pasata, która była emitowana na całym świecie.

LK


Opublikowano w Ciekawostki, Drukarki | Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>